"Tre, jeg er "tosset" med ..." - 2009 | september

  

Word cloud 

 

"Tre, jeg er "tosset" med" er tilbage efter endt sommerferie.

 

Inge Merete Olesen har valgt at anbefale to  gribende romaner og en medrivende cd.

 

Måske falder de også i din smag?

 

 

Proulx, Annie

Sidste nyt fra havnen. Centrum, 1998, 375 sider

 

En roman, som gav sin amerikanske forfatter hendes gennembrud, Pulitzerprisen og National Book Award.
Efter sin letlevende kones tragiske død i en trafikulykke og efter at have været bosat i staten New York i mange år vender den underkuede tredjerangs journalist Quoyle tilbage til sin barndomsegn i New Foundland i Canada medbringende sine to små døtre og sin excentriske tante. I løbet af det første år i det lille fiskersamfund får han atter hold på tilværelsen, oplever spirende venskaber og kærligheden. Samtidig indgår familiens ubehagelige forhistorie som en betydningsfuld del af historien. Annie Proulx beskriver nærværende, vidende og detaljeret om livet i den lille stormomsuste fiskerby – også om dets mange særegne indbyggere, tilbagegangen for fiskeriet, naturens enorme påvirkning og samfundets forskellige sider på godt og ondt. Alle kapitler starter med en beskrivelse af et knob, et stik eller andet med relation til søfart og fiskeri, og er en ledetråd for det kommende kapitel.
Romanen blev filmatiseret af Lasse Hallström i 2001 med Kevin Spacey og Julianne Moore i hovedrollerne.
En meget læseværdig roman, som giver én stor lyst til at tage til New Foundland for at opleve den barske natur og den særlige stemning i de små byer langs den canadiske østkyst.

  Forside: Sidste nyt fra havnen 


    Reserver hér

 


Galloway, Steven

Cellisten fra Sarajevo. Cicero, 2008, 239 sider

 
En international bestseller og meget smuk roman, som foregår i Sarajevo under borgerkrigen i 1990’erne. Bogen handler om 3 mennesker og hver deres måde at overleve det daglige krigshelvede på, og den betydning - som en cellist spillende på sit instrument i de krigshærgede gader - får for hver enkelt af dem; Kenan, familiefar og forsørger, Dragan, enlig mand, og Arrow, en kvindelig skarpskytte. Alle kæmper de for at opretholde et meningsfyldt liv midt i rædslerne, for ikke at miste sig selv og det, som de troede på før krigen. Samtidig stilles de overfor svære moralske konflikter og valg i dagligdagen. Romanen er stramt komponeret og tematiserer næstekærlighed, menneskelig værdighed, håbet om en bedre verden, krigens vold og ondskab.
Fiktion, når det er allerbedst, og som rummer et stort strejf af autenticet og dokumentarisme. Eller som udtrykt af Yann Martel ”A grand and powerful novel… Your mind’s eye sees, your moral sense is outraged: your full humanity is exercised”. 

   Forside: Cellisten fra Sarajevo


  Reserver hér

Depeche Mode

Exciter.  Mute/Playground, 2001.


Et album, som er med til at præsentere electronica fra sin bedste side, og som i forhold til Depeche Modes tidligere albums er mere afdæmpet og næsten svømmer i atmosfære.
Efter min personlige mening et band, som altid er værd at lytte til. 
    

  Cover: Depeche Mode: Exciter  


    Reserver hér

 

Sidst opdateret den 7. september 2009

Kontakt